ensq

Thethi

Thethi i pari destinacion në Shqiperi ne “Google Street View”…

google-street-view

Google njoftoi sot lançimin e “Street View“ për Shqipërinë, duke i lejuar përdoruesve të shikojnë dhe të navigojnë 360° rrugët e qyteteve dhe vetë qytetet në të gjithë vendin. Google njëra nga kompanit më të mëdha në bote, nepermes njërit nga programet më popullor siç është “Google Street View 360°” vendos Shqipërin me filmimet e saje duke ju lejuar perdoresve ...

Read More »

Request to Prime Minster Rama, to STOP Valbona Hydropower !

Thethi Nature in Spring

Prime Minister of Albania – Mr Edi Rama Minister of Economic Development – Mr Arben Ahmetaj Ministry of the Environment, Tirana Ministry for EU Integration, Tirana 15 March, 2016 Dear Mr Rama, Re : Proposed Valbona Hydropower Development Our company is a UK based tour operator specialising in creating sustainable, high quality cultural and adventure tourism experiences. We focus on ...

Read More »

Acht ungewöhnliche Reiseziele auf der Reisemesse ITB: Wie sich Syrien, Albanien oder Pakistan auf der ITB in Berlin präsentieren.

Vilma Biba wirbt auf der ITB

Albanien Die ITB ist immer auch die Bühne für Länder, die neben den großen, sonnenverwöhnten oder landschaftlich faszinierenden Regionen, mit bescheidenen Mitteln auf ihre Qualitäten aufmerksam machen wollen. Ismail Beka kämpft diesen Kampf für Albanien. “Nicht viele kennen unser Land als Urlaubsziel”, sagt der stellvertretende Direktor der in Tirana angesiedelten Deutschen Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit. “Das Wissen um unsere Geschichte und ...

Read More »

Mos e shisni Thethin për biskota se nuk do ta blini dot as me flori !

snow in theth

  “Mos e shisni Thethin për biskota se nuk do ta blini as me flori”. Ky është titulli i një shkrimi të publicistit Prelë Milani për Thethin turistik. Si stërnip i Thethit, fshat në njësinë Shalë, bashkia Shkodër ndjen keqardhje teksa sipas tij thethjanët po shesin fshehtas trojet e tyre tek të pasurit. “Kështu siç ka nisur, me përfundimin e rrugës, ...

Read More »

Festohet “Dita e Bjeshkës” në Theth, synohet promovim i resurseve turistike

Inagurimi i tabeles orientuese

THETH- Evenimenti i “Ditës së Bjeshkës” u zhvillua sot në Parkun Kombëtar të Thethit, me qëllimin promovimin e vlerave natyrore, klimaterike, turistike dhe kulturore të zonës. “Ministria e Mjedisit dhe Agjencia Kombëtare e Zonave të Mbrojtura (AKZM) synon zgjerimin e kësaj zone, duke nisur nga Vermoshi deri në Valbonë, që do të quhet Parku Kombëtar i Alpeve, duke përfshirë ndër ...

Read More »

The sotry of hospitality in Theth

Two vagabonds in Albania 1927

The history of Thethi as a touristic destination starts from the 1890th from some groups organized by the Francescan ordin, which priests use to visit Thethi within their pastoral mission. Who use to visit Thethi once get a huge impression of its beauty. Year by year the word got spread and visitors start to come in a bigger flux. In ...

Read More »

The Albanian alps

The Albanian Alps

One of the most attractive and fascinating territories of the Albanian lands, with natural beauty and tourist assets, are the Albanian Alps. With a mountainous landscape with multiple contrasts, traversed by river valleys with crystal waters, gorges and mountain saddles that invite to continue to further explore the nature, and with a rich vegetation, the Albanian Alps represent a valuable ...

Read More »

Thethi’s climate

Thethi’s climate

Thethi’s climate is quite favorable for tourism. Its characteristics are cold winter with snow up to 2 meters, and cool summers. There are many places in the mountain peaks where snow does not melt throughout the year. In Thethi you can breathe fresh air rich with Jon, who descends from the mountains, “pastures” in the valley, and the glisten blue ...

Read More »

Tower of Nikoll Koçeku

Tower of Nikoll Koçeku Theth Albania

It is the tower where are reconciled more than 300 conflicts, from all of the  area of Shale. This tower was build four centuries ago and was used to reconcile the two conflicting parties. When a person committed murder, he had the right to get one old men to evaluate the case. The old men played the role of the ...

Read More »

Natyral Attractions in Theth

Syri i Kalter Theth

Bukurit natyrore nisin sapo ke kaluar fshatin Boge dhe nuk mbarojne per asnje moment qe ju do te qendroni ne Theth. Qafa e t’thores 1800 meter mbi nivelin e detit, ecen 3 km dhe ndalon tek monumenti e Edith Durham qe te jep mundesin te shikosh qafen e Valbones, qafen e Pejse, rrethin e Vizhens, shtegun e dhenve, qafen e ...

Read More »