ensq

News from Theth

Sakrifica e prinderve, në komunizem… (Histori e vertet)

 Ndejtëm sa ndejtëm në Theth dhe të enjten e kishim planin me ba rrugën prej aty e në Valbonë… Kah ora pesë e mjesit u çuem, bamë gati çantat e shpinës dhe u ulëm në katin e parë të kullës ku kishim bujtë atë natë, kulla e Ndoc Gjeçajt, qe vizitorët e Thethit e njofin edhe si “Bujtina Gjeçaj”… Ndoci, ...

Read More »

NATA E SHËNKOLLIT NË THETH…

“A po vjen e dalim ne Theth per Shënkoll?!” – me pat dvetë nje mbramje fundnandori ne Shkoder, miku jem prej Thethi, Petrit Gjeçaj… Ka kene viti 1993… “Mos më thuej dy here!” – i thashë, – “kallzomë ditën!…Me vrap vij!” Ashtu e lamë dhe dy dite para Shënkollit, heret në nadje pritem per makina rasti ne dalje te Shkodres, ...

Read More »

Theth get declared as a “Historical Protected Center”

The Ministry of Culture in cooperation with IMK (National Intitution of Monuments) and other line institutions after a long work on the evaluation of cultural assets and important heritage centers throughout Albania has decided, on the basis of the fulfilled criteria, to give to Thethi the status of a Protected Historic and Culture Center, to this village of a rare beauty ...

Read More »

Thethi i pari destinacion në Shqiperi ne “Google Street View”…

google-street-view

Google njoftoi sot lançimin e “Street View“ për Shqipërinë, duke i lejuar përdoruesve të shikojnë dhe të navigojnë 360° rrugët e qyteteve dhe vetë qytetet në të gjithë vendin. Google njëra nga kompanit më të mëdha në bote, nepermes njërit nga programet më popullor siç është “Google Street View 360°” vendos Shqipërin me filmimet e saje duke ju lejuar perdoresve ...

Read More »

Request to Prime Minster Rama, to STOP Valbona Hydropower !

Thethi Nature in Spring

Prime Minister of Albania – Mr Edi Rama Minister of Economic Development – Mr Arben Ahmetaj Ministry of the Environment, Tirana Ministry for EU Integration, Tirana 15 March, 2016 Dear Mr Rama, Re : Proposed Valbona Hydropower Development Our company is a UK based tour operator specialising in creating sustainable, high quality cultural and adventure tourism experiences. We focus on ...

Read More »

Acht ungewöhnliche Reiseziele auf der Reisemesse ITB: Wie sich Syrien, Albanien oder Pakistan auf der ITB in Berlin präsentieren.

Vilma Biba wirbt auf der ITB

Albanien Die ITB ist immer auch die Bühne für Länder, die neben den großen, sonnenverwöhnten oder landschaftlich faszinierenden Regionen, mit bescheidenen Mitteln auf ihre Qualitäten aufmerksam machen wollen. Ismail Beka kämpft diesen Kampf für Albanien. “Nicht viele kennen unser Land als Urlaubsziel”, sagt der stellvertretende Direktor der in Tirana angesiedelten Deutschen Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit. “Das Wissen um unsere Geschichte und ...

Read More »

Mos e shisni Thethin për biskota se nuk do ta blini dot as me flori!

snow in theth

  “Mos e shisni Thethin për biskota se nuk do ta blini as me flori”. Ky është titulli i një shkrimi të publicistit Prelë Milani për Thethin turistik. Si stërnip i Thethit, fshat në njësinë Shalë, bashkia Shkodër ndjen keqardhje teksa sipas tij thethjanët po shesin fshehtas trojet e tyre tek të pasurit. “Kështu siç ka nisur, me përfundimin e rrugës, ...

Read More »

Festohet “Dita e Bjeshkës” në Theth, synohet promovim i resurseve turistike

Inagurimi i tabeles orientuese

THETH- Evenimenti i “Ditës së Bjeshkës” u zhvillua sot në Parkun Kombëtar të Thethit, me qëllimin promovimin e vlerave natyrore, klimaterike, turistike dhe kulturore të zonës. “Ministria e Mjedisit dhe Agjencia Kombëtare e Zonave të Mbrojtura (AKZM) synon zgjerimin e kësaj zone, duke nisur nga Vermoshi deri në Valbonë, që do të quhet Parku Kombëtar i Alpeve, duke përfshirë ndër ...

Read More »

Polia’s guesthouse on fire!

Bujtina Polia

Dear friends and funs of Thethi, You may have heard a few days ago the sad news on the total destroy from the fair of Polias’s guesthouse in Thethi. The fire came from an accident nearby which attached the guesthouse with the help from the wind coming from Peja’s golf in the mountains of Thethi National Park.  The fire attached ...

Read More »

The road to Thethi got blocked!

Thethi me bore

Dear friends of Thethi! Even this year, starting from 27th of December, the road Boge – Theth got blocked from the snow. From now will be impossible to reach Thethi by car from the tourists or from its local people. This year there are more than 25 families of Thethi that have done the choice to live there during the ...

Read More »