ensq

Bujtina Breishta – Theth

Shtepia e Z. Fran Breishta ndodhet ne qender te fshatit theth. Ajo eshte nje shtepi karakteristike e stilit alpin. Eshte dy kateshe e ndertuar me gure dhe me cati prej druri dhe ka gjashte dhoma tavanet dhe dyshemete e te cilave jane prej druri. Kjo shtepi e ka filluar aktivitetin e saj si shtepi pritese per turiste ne vitiv 2008. Vizitoret e pare ishin nga vende te ndryshme te Europes por kryesisht nga Gjermania, Polonia dhe Rep Ceke.Tani turistet vijne nga pothuajse te gjitha vendet e Europes madje edhe nga Amerika dhe Azia.Shtepia ofron akomodim, sherbim lavanterie, ushqim bio dhe tradicional, aktivitete sportive, lojera popullore, miqesi dhe nje pamje te mrekullueshme te fshatit.Gjithashtu ofron shoqerues per te vizituar te gjitha atraksionet qe ndodhen ne Theth, por edhe shoqerues per te shoqeruar grupe ne udhetime neper alpe. Ne nuk bejme thjesht biznes por ndajme me vizitoret historine, traditen dhe menyren tone te jeteses.

Informacionet e pergjithshme:

Shtepia ka dy kate+papafingo(dy dhoma),

kater banjo,

gjashte dhoma,

tetembedhjete shtreter,

cdo gje eshte e ndertuar me gur dhe dru dhe ne stilin karakteristik te zones.
Kuzhina:

Pjata karakteristike me perime te fresketa (fasule, bishtaje, speca, patellxhane, karrota, kunguj, bizele, patate, domate etj)

Gjalp, djathe, veze, qumesht

Mish: gici, vici dhe qengji

Peshk: Trofte i kapur ne lumin e fshatit

Lloje te ndyshme receli (kumbull, fik, luleshtrylle, mana-ferre etj)

Mjalt i prodhuar nga bleten e fshatit.
Pije:

Leng frutash (te ndryshme)

Kafe, Caj mali

Raki (rrushi\kumbulle)

dhe sigurisht Vere

Rates

Fjetje me tre vaktet kushton 25 euro per person !

Location

Google Maps Link

Booking & Contakt

Qender, Theth

+355 68 205 7576