ensq

Bujtina Zici – Theth

Shtepia e Z. Petrit Zici ndodhet ne lagjen Ulaj Theth, rreth 350 meter nga Kisha e fshatit dhe 50 meter nga muzeu etonografik. Ajo eshte nje shtepi karakteristike e stilit alpin. Kjo shtepi e ka filluar aktivitetin e saj si shtepi pritese per turiste ne vitiv 2018. Bujtina ofron akomodim, sherbim lavanterie, ushqim bio dhe tradicional, aktivitete sportive, lojera popullore, miqesi dhe nje pamje te mrekullueshme te fshatit.Gjithashtu ofron shoqerues per te vizituar te gjitha atraksionet qe ndodhen ne Theth, por edhe shoqerues per te shoqeruar grupe ne udhetime neper alpe. Ne nuk bejme thjesht biznes por ndajme me vizitoret historine, traditen dhe menyren tone te jeteses.

Informacionet e pergjithshme:

Shtepia ka tre kate + papafingo dhe cdo dhome eshte e paisur me banjo, cdo gje eshte e ndertuar me gur dhe dru dhe ne stilin karakteristik te zones.

Kuzhina:

Pjata karakteristike me perime te fresketa (fasule, bishtaje, speca, patellxhane, karrota, kunguj, bizele, patate, domate etj)

Gjalp, djathe, veze, qumesht

Mish: gici, vici dhe qengji

Peshk: Trofte i kapur ne lumin e fshatit

Lloje te ndyshme receli (kumbull, fik, luleshtrylle, mana-ferre etj)

Mjalt i prodhuar nga bleten e fshatit.

Pije:

Leng frutash (te ndryshme)

Kafe, Caj mali

Raki (rrushi\kumbulle)

dhe sigurisht Vere

Location

Google Maps Link

Booking & Contakt

Petrit Zici

Ulaj Theth

+355 69 674 7478