ensq

Sherbime

Ne Theth nuk do te gjeni vetem natyren unike e te mrekullueshme, apo vetem bujtinat mikpritese dhe ushqimin tradicional te zones. Gjithashtu mund te perfitoni nga sherbimet qe ofrohen per ta bere udhetimin tuaj ne Theth te paharueshem.

Transport.

Nese keni prenotuar tashme per t’u akomoduar ne Theth duhet te mendoni rreth trasportit per te mberritur atje! Nese dispononi nje makine te larte per jashte rruge, fuoristrade, atehere gjithcka eshte e zgjidhur. Por nese nuk e keni nje te tille atehere alternativat jane dy:

Lexo me shume

Guide me kembe ose me kale.

Tour Guide

Tour Guide

Pergjithesisht te gjitha shtigjet drejt destinacioneve kryesore jane te shenjuara ne Parkun Kombetare te Thethit dhe mund te arrihen edhe ne menyre te pavarur, por nese deshironi te keni nje guide per te lehtesuar arritjen….

Lexo me shume

Bar dhe restorant.

Villa Gjecaj

Nje restorant modest qe ofron kryesisht peshk gjendet ne fshatin Nderlysa, buze rruges per tek destinacioni i ‘Syrit te Kalter’, 1.5 ore nga qendra e Thethit. Nje bar i thjeshte por qe ofron kafe ekspres dhe pije te ndryshme freskuese gjendet mu ne kryqezimin e rrugeve ne hyrje te fshatit sapo kalon uren hyrese ne lugine, i njohur si ‘Bari i Blerimit’.

Lexo me shume

Lidhje me pikat kufitare

Nuk ka nje rruge makine qe lidh luginat e Thethit e Valbones mes tyre, por vetem me kembe per rreth 6 ore. Liqeni i Komanit dhe udhetimi me traget jane me afer me Tropojen dhe luginen e Valbones sesa me Thethin. Ju mund te organizoni nje udhetim rreth dy luginave duke kaluar dhe ne liqen ne udhetimin me traget..

Lexo me shume

Ndihme mjekesore

FIRST AIDNdihma e shpejte, per nje perqasje te thjeshte jepet nga nje ambulance lokale e vendosur ne qender te fshatit, prane Shkolles fillore. Per nje ndihme me te specializuar duhet te shkoni ne qytetin me te afert, Shkoder, dhe per kete mund te organizohet nje transport me fuoristrada per 2.5 ore.

Lexo me shume

Pajisje per ecje mali

Fatkeqesisht nuk ka nje dyqan per pajisje malore me qera ne zonen tone. Ju duhet ti sillni ato me vete.
Lexo me shume